Gabion Sepet

Gabion Sepetler kaya ve taş ile doldurmak amacı ile oluşturulmuş çift burgulu altıgen çelik tel örgü kafeslerden imalgabion edilmektedir. Gabion Duvar, Altıgen sepet, Fildofer, Gabyon, Gabyon sepet olarakta anılmaktadır.

Gabion Sepetler genellikle taş dolgu malzemesinin kolay bulunabileceği alanlarda ekonomik ve de doğal görünümlü çözümler üretmek amacıyla kullanılır.

Gabion Sepetler çok değişik en, boy, uzunluk ve tel kalınlıklarında olabilmektedir. Sepetleri kuvvetlendirmek için, sepet kenarları örgü telinden daha kalın bir tel ile çerçevelenir.  Genellikle uzunluğu 2 metreden büyük olan gabion sepetler diyafram adı verilen tel örgü paneller ile 1 metrelik hücrelere ayrılarak kuvvetlendirilmiştir.

Gabion Yapıların Avantajları

1. Esneklik :
Çift burgulu altıgen tel örgü yapı olarak büyük kuvvetlere dayanıklıldır. Ayrıca kırılma ve çatlama yapmadan yapının bir miktar yer değiştirmesine karşı kendisini adapte eder.

2. Dayanıklılık:
Galvanizli tel örgü çok uzun bir ömüre sahiptir. PVC kaplandığı takdirde faaliyet ömürü daha da uzar. Ayrıca çift burgulu tel kafes tel örgüler gibi tek telin kopması durumunda bile çözülmez.

3. Oto-Drenaj:
Gabionlar taş ve kaya ile doldurulunca gözenekli bir yapıya sahip olur. Gözenekli yapı arkasında suyu tutmayarak, oto-drenaj yapar ve su kuvvetinin oluşmasını engeller.

4. Ekonomi:
Gabion yapılar geleneksel yapılar ile kıyaslandığında çok ekonomiktirler. Ayrıca gabion yapılar çok az bakım gerektirirler. (Yaşam boyu ekonomi)

5. Kuvvet:
Gabion yapılar çok büyük miktarda enerjiyi absorbe edebilirler ve çok büyük doğal gerilmeler altında dahi onlarca yıl sorunsuz bir performans sergileyebilirler.