Gabion Şilte

Şiltelerde gabionlar gibi dörtgen çelik tel örgü kafeslerdir. Fakat şilteler yükseklik olarak 0,50m’den daha kısadır. gabion-şilteŞilteler de gabionlar gibi deniz ve nehir koruma ve ıslahında erozyon kontrol uygulamalarında, yol ve demiryolu yapıları inşaatlarında kullanılırlar. Şilte boyutlarının toleransları uzunluk ve genişlik için ±3%olup, yükseklik için ±2.5cm’dir. Şilteleride gabionlar gibi kuvvetlendirmek için kenar kısımları dahakalın kenar telleri ile çerçevelenmiştir. Genellikle 2 metreden fazla uzunluğasahip şilteler için her 1 metrede diyafram adı verilen paneller konulur. Daha yüksek korozyon dayanımı için PVC kaplı şilteler mevcuttur.

Tellerin kopma anındaki uzama miktarı min.%12dir, galvaniz kaplaması BS443/82 ve EN10244-2’ye uygundur.

Gabion Yapıların Avantajları

1. Esneklik :
Çift burgulu altıgen tel örgü yapı olarak büyük kuvvetlere dayanıklıldır. Ayrıca kırılma ve çatlama yapmadan yapının bir miktar yer değiştirmesine karşı kendisini adapte eder.

2. Dayanıklılık:
Galvanizli tel örgü çok uzun bir ömüre sahiptir. PVC kaplandığı takdirde faaliyet ömrü daha da uzar. Ayrıca çift burgulu tel kafes tel örgüler gibi tek telin kopması durumunda bile çözülmez.

3. Oto-Drenaj:
Gabionlar taş ve kaya ile doldurulunca gözenekli bir yapıya sahip olur. Gözenekli yapı arkasında suyu tutmayarak, oto-drenaj yapar ve su kuvvetinin oluşmasını engeller.

4. Ekonomi:
Gabion yapılar geleneksel yapılar ile kıyaslandığında çok ekonomiktirler. Ayrıca gabion yapılar çok az bakım gerektirirler. (Yaşam boyu ekonomi)

5. Kuvvet:
Gabion yapılar çok büyük miktarda enerjiyi absorbe edebilirler ve çok büyük doğal gerilmeler altında dahi onlarca yıl sorunsuz bir performans sergileyebilirler.